کنترل نصف ثروت جهان توسط یک درصد !

 

آکسفام از بزرگترین گروه‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر ؛ گرسنگی و بی‌عدالتی، متشکل از ۱۵سازمان در ۹۸کشور، است. موسسه‌ی آکسفام در سال ۱۹۴۲ در دانشگاه آکسفورد در قالب یک کمیته امدادرسانی برای مبارزه با قحطی توسط فعالان اجتماعی و دانشگاهیان آکسفورد تاسیس شد. اولین شعبات خارج از کشور آکسفام، در سال ۱۹۶۳ در کانادا تاسیس شد.

 

کنترل نصف ثروت جهان توسط یک درصد !

 

338169_810.pngگروه بین الملل- توفیق وحیدی آذر: آکسفام از بزرگترین گروه‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر ؛ گرسنگی و بی‌عدالتی، متشکل از ۱۵سازمان در ۹۸کشور، است. موسسه‌ی آکسفام در سال ۱۹۴۲ در دانشگاه آکسفورد در قالب یک کمیته امدادرسانی برای مبارزه با قحطی توسط فعالان اجتماعی و دانشگاهیان آکسفورد تاسیس شد. اولین شعبات خارج از کشور آکسفام، در سال ۱۹۶۳ در کانادا تاسیس شد.

به گزارش بولتن نیوز به نقل از نیویورک تایمز، بنیاد آکسفام در گزارش سال ۲۰۱۴ خود از داووس به عنوان یکی از مهمترین نهادهای مشاوره و تصمیم گیری‌های اقتصادی جهان صحبت کرده که باعث درآمیختن قدرت اقتصادی با مراکز تصمیم گیری‌های سیاسی می شود که تاثیرات مخرب آن بر نحوه مدیریت جامعه، دموکراسی و گسترش فقر و بی عدالتی مشهود است. در این گزارش گفته شده که اقلیت صاحب قدرت اقتصادی در همکاری و هماهنگی با قدرت سیاسی در سطح جهان با تقلب و فریبکاری در شیوه مدیریت امور اقتصادی،دمکراسی را تضعیف می کنند .

آکسفام براساس یک مطالعه در هفته های گذشته گزارش داد که یک در صد از ثروتمندان جهان؛ کنترل نصف کل ثروت دنیا را تا سال آینده بدست خواهند آورد ؛ گزارش عمیق تر شدن فاصله ی نابرابری از سوی آکسفام همزمان با برگزاری مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس مطرح گردید.

80 نفر از ثروتمندترین افراد جهان مجموعا 9/1 تریلیون دلار را مالک هستند که این رقم تقریبا معادل ثروت سه و نیم میلیارد نفر مردم کره زمین است که در نیمه¬ی پایین درامد جهانی قرار دارند. در سال گذشته این رقم برای 85 نفر محاسیه شده بود .

اکنون یک درصد ثروتمندترین مردم جهان که در حد یک میلیون نفر قرار دارند کنترل نصف ثروت جهان را در اختیار گرفته اند سهمی که در حال افزایش است.

نوع نابرابری که در حال حاضر اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داده است، در سال های قبل سابقه نداشته است، مابین سال های 2002 تا 2010 کل ثروت نیمه پایین فقیر ترین مردم با افزایش تعداد ثروتمندان با همان نسبت افزایش می یافت اما از سال 2010 در هر زمان این نسبت کاهش یافته است.

مدیر اجرایی آکسفام بر این موضوع تاکید می¬کند که اکنون در جهان بیش از یک میلیارد نفر با درامد کمتر از یک و یک چهارم دلار به سر می¬کنند . آیا واقعا زندگی در دنیایی که یک درصد از جمعیت آن بیشتر از مابقی ثروت دارند، قابل قبول است؟ موضوع و شرایط نابرابری جهانی کاملا واضح و مشخص است.

سرمایه گذاران با انگیزه های سود آوری در زمینه های امور مالی و بانک داری ؛ بیمه و درمان به ثروت باد آورده می‌رسند.

با نگاهی به لیست ثروتمندان در مجله ی فوربز، دستیابی به ثروت در صنعت های دارو و درمان نشان از رشد 47 درصدی از سود خالص دارد و از این بابت رشد لابی گری و ایجاد تیم های حرفه ای برای تصاحب و حفظ قدرت در این صنعت برای بدست آوردن میلیارد ها دلار از ثروت جهانی دارد.
صنعت دارو و درمان در جهان سوم جزیی از این اقتصاد جهانی است ، که آن نیز دارای شرایط خاص خود است . انتخاب مدیران دارویی , هیئت های مدیره و ایجاد انواع ابزارهای فشار نمودی از رشد حرکت بر دستیابی به ثروت های باد آورده دارد..