نام فارسی: لادن

نام علمی: Tropaeolum Majus L.

قسمت مورد استفاده: دانه ها ، گلها و برگها

اختصاصات گیاه­شناسی:

گیاهی علفی است. یک ساله است و به  دلیل داشتن گلهای زیبا بیشتر در گل کاریها و از جنبه زیبایی کاشته می شود. برگها دایره ای شکل هستند و دارای دمبرگهای بلند می باشند. گلها به رنگ نارنجی پرتقالی و درشت هستند که از کنار برگها خارج می­شوند و دمگلی بلند دارند. این گلهای زیبا فاقد عطر و بو، هستند، اما با این حال جاذب زنبور عسل می باشند. میوه گیاه دارای 3 قسمت است و ظاهر آن حالت چروکیده دارد.

خواص داروئی:

برگ ها و گل های گیاه دارای ویتامین C مي باشند، از این رو درصورت کمبود این ویتامین به ویژه در درمان اسکوربوت می توان برگها و گلها را به صورت مختلف مورد استفاده قرار داد و  حتی به صورت خام همراه سالاد یا سبزی مصرف نمود.

شیره تازه گیاه باعث تسهیل در دفع اخلاط و کاهش سرفه می شود از این رو در درمان بیماریهای ریوی از آن استفاده می شود. دانه ها حاوی نوعی آنتی بیوتیک گیاهی هستند که علیه برخی عفونت های باکتریایی از جمله در عفونت های ناشی از استرپتوکوک، استافیلوکوک، پروتئوس و سالمونلا مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین دانه ها در درمان عفونت غدد لنفاوی نیز تاثیر مثبتی دارند.

در مصرف خارجی لوسیونی که با استفاده از تمام قسمت های گیاه (گل، برگ و دانه) تهیه می شود، که در تقویت پوست و جلوگیری از ریزش مو موثر واقع می شود،شیره تازه گیاه نیز دارای همین خاصیت می باشد.

مهندس میترا فرهنگ فر