نام فارسی: گل قاصد

نام علمی: Taraxacum officinale weber

قسمت مورد استفاده: برگ، گل و ریشه گیاه

اختصاصات گیاه­شناسی:

این گیاه جزو گیاهان علفی و پایا می­باشد. ریشه­ها ضخیم و عمودی هستند به رنگ قهوه­ای و شیرابه­ای کرمی رنگ دارد. فاقد ساقه است ولی گل­ها بر روی پایه­هایی هستند که به آنها گاه ساقه اتلاق می­گردد. برگ­ها در سطح زمین پراکنده­اند و دارای بریدگی­های مثلثی هستند که در گونه­های مختلف متفاوت از هم است. گل­ها روی دمگل­هایی تشکیل می­شوند که ارتفاع آنها هم در گونه­های مختلف متفاوت است این گل­ها به رنگ زرد هستند و در اوایل بهار تشکیل و باز می­شوند.

میوه گیاه از نوع فندقه کاکل دار می­باشد.

خواص داروئی:

تاراکسیس در لاتین به معنای ورم چشم می­باشد و همانطور که پیداست از این گیاه برای درمان بیماری­های چشم استفاده می­شده است. برگ و گل گیاه حالت تصفیه کننده خون دارند، بنابراین در بسیاری از مواردی که مربوط به بیماری­های خونی می­شود کاربرد دارد از جمله کم کردن کلسترول خون، درمان بیماری­های پوستی، نقرس، سیانوز واریس، کم خونی و چاقی و درمان رماتیسم.

ریشه گیاه معمولا در ناراحتی مربوط به معده و صفرا کاربرد دارد. درمان التهاب و بیماری­های کبدی، 
ناراحتی­های صفراوی و رفع سنگ­های صفرا، و پر ادراری از موارد دیگر کاربرد ریشه این گیاه است. ضمنا مصرف این گیاه برای کسانی که به قند خون مبتلا هستند مفید می­باشد. برگ­های تازه گیاه مملو از ویتامین C   می­باشد و به صورت تازه خوری همراه با سالاد هم می­توان آن را مصرف کرد.

مهندس میترا فرهنگ فر